Juozo Oleko asmeninė svetainėBiografija

Nuotrauka su tėvais ir seneliais Kamarčagoje prieš išvykstant į Lietuvą

Nuotrauka su tėvais ir seneliais Kamarčagoje prieš išvykstant į Lietuvą

Juozas Olekas gimė tremtyje, B.Ungut km., Mansko raj., Krasnojarsko krašte 1955m. spalio 30 d.

Vaikystėje patirti tremtinių vargai išugdė J.Olekui gilų socialinio teisingumo jausmą, begalinį pasišventimą tarnauti žmonėms. Dar besimokydamas Vilkaviškio Salomėjos Nėries vidurinėje mokykloje, J.Olekas neabejojo, jog taps chirurgu. 1974-1976 m. studijavo Kauno medicinos institute, vėliau mokslus tęsė Vilniaus universiteto Medicinos fakultete, kurį baigė 1980 m. Studijų metais jis taip pat buvo aktyvus studentų mokslinių būrelių narys bei liaudies ansamblių šokėjas.

Vilniaus universiteto ansamblio koncertas didžiojoje auloje

Vilniaus universiteto ansamblio koncertas didžiojoje auloje

Baigęs universitetą imlus naujovėms J.Olekas susidomi mikrochirurgija. Kartu su docentu Mečislovu Vitkumi ir jo sūnumi dabar jau profesoriumi Kęstučiu Vitkumi jie įkuria Vilniaus universiteto mikrochirurgijos laboratoriją ir kartu jos operacinėse praleidžia beveik dešimtmetį, teikdami pagalbą nelaimių ištiktiems žmonėms ne tik iš Lietuvos bet ir Latvijos, Estijos, Baltarusijos. 1985 m. J.Olekas pirmasis Lietuvoje skubos tvarka atliko po traumos netekto rankos nykščio mikrochirurginę rekonstrukciją. 1987 m. vadovaujant profesoriui K.Vitkui, J.Olekas operavo Lietuvos krepšinio legendos A.Sabonio nutrūkusią dešinės kojos Achilo sausgyslę.

Po operacijos A.Sabonį siunčiame reabilitacijai

Po operacijos A.Sabonį siunčiame reabilitacijai

Ši Vilniaus mikrochirurgų sėkmė tapo ir Lietuvos krepšinio sėkme: po operacijos A.Sabonio žaidimas dar dešimtmetį garsino Lietuvą visame pasaulyje o Vilniaus universiteto mikrochirurgų grupei, kurioje darbavosi ir J.Olekas, už rekonstrukcinės mikrochirurgijos darbų ciklą buvo paskirta Lietuvos nacionalinė mokslo premija. Tais pačiais 1987 m. J.Olekas mokslininko ir praktiko patirtį apibendrino parašydamas ir apgindamas mokslų daktaro disertaciją. J.Olekas niekada nepsiribojo siaura profesine veikla. Jis – daugelio racionalizacinių pasiūlymų, mokslinių straipsnių ir knygų autorius, žurnalų „Medicina“ ir „Stomatologija“ redakcinių kolegijų narys. Nuo 1992 m. jis savo mokslinę ir chirurginę veiklą sukoncentravo įgimtų veido anomalijų gydymui ir jų profilaktikai, atliko daug tyrimų, publikavo straipsnius, skaitė paskaitas studentams ir gydytojams. 1999 m. jam Vilniaus universitete suteiktas docento vardas. Daugelis tėvų jam dėkingi už sugražintą jų atžalų sveikatą o ir ūgtelėją jo jaunieji pacientai dažnai televizoriaus ekrane atpažįsta savo mylimą daktarą. J.Olekas neliko skolingas ir būsimiems kolegoms ir kartu su grupe savo mokinių 2008 m. pasidalindamas sukaupta patirtim išleido naują „Burnos, veido ir žandikaulių chirurgijos“ vadovėlį.

Burnos, veido ir žandikaulių chirurgijos vadovėlis

Burnos, veido ir žandikaulių chirurgijos vadovėlis

Bet lemtingos permainos J.Oleko gyvenime prasidėjo 1988m. kai jis tapo aktyviu politinių permainų Lietuvoje dalyviu. Tais metais jis aktyviai dalyvauja Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio kūrime, išrenkamas Medikų Sąjūdžio komisijos pirmininku, Pirmojo Sąjūdžio suvažiavimo delegatu, Sąjūdžio seimo nariu.Iš suvažiavimo tribūnos kalba apie Lietuvos jaunuolių tarnybos bėdas sovietinėje kariuomenėje ir apie būtinybę jiems tarnauti Lietuvoje. Jis taip pat vienas aktyviausių Lietuvos Gydytojų sąjungos atkūrėjų, atkuriamajame suvažiavime išrenkamas jos viceprezidentu.1988 m. jis galutinai pasirenka politinės veiklos kryptį, dalyvauja atkuriant Lietuvos Socialdemokratų partijos veiklą Lietuvoje, jos veiklos Lietuvoje atkuriamajame XIV suvažiavime išrenkamas jos tarybos nariu. Savo aktyviu darbu J.Olekas nusipelno bičiulių pripažinimo ir LSDP tarybos nariu perrenkamas visuose partijos suvažiavimuose, o 1999-2004 m.. ir nuo 2007 m. J.Olekas yra išrinktas LSDP pirmininko pavaduotoju.

1989 m. kaip Sąjūdžio ir LSDP kandidatą Sūduvos krašto žmonės J.Oleką išrinko TSRS liaudies deputatu, kolegos deputatai nuo Lietuvos jam kartu su kitais patikėjo atstovauti Lietuvos interesus paskutinėje TSRS Aukščiausioje taryboje. Kartu su visa Lietuvos delegacija J.Olekas nuosekliai gynė Lietuvos teisę į laisvę TSRS Aukščiausioje taryboje ir liaudies deputatų suvažiavimuose.

Lietuvos delegacija protestuodama palieka TSRS liaudies deputatų suvažiavimo salę antras J.Olekas

Lietuvos delegacija protestuodama palieka TSRS liaudies deputatų suvažiavimo salę antras J.Olekas

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę J.Olekas buvo paskirtas pirmuoju Nepriklausomos Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministru.

Pirmoji vyriausybė

Pirmoji vyriausybė

Juo dirbo pirmose keturiose vyriausybėse 1990-1992 m. ir 2003-2004 m. dvyliktoje A.Brazausko vadovaujamoje vyriausybėje. Vykdydamas šias pareigas daug nuveikė, kad Lietuvoje įdiegta visuotinai pripažįstama gydytojų rengimo sistema, būtų renovuojamos gydymo įstaigos, būtų pradėtos įgyvendinti profilaktinės ir ankstyvos diagnostikos programos, kurios leidžia nustatyti ligą ir užkirsti jai kelią bei išsaugo žmonių gyvybes. Geriausias to pavyzdys keletą kartų sumažėjęs Lietuvos naujagimių mirštamumas, prilygstantis Europos vidurkiui.

1996 m. pirmą kartą išrinktas Lietuvos Respublikos seimo nariu Suvalkijos vienmandatėje apygardoje J.Olekas savo rinkėjų nenuvylė. Jau trečią kadenciją J.Olekas eina įvairias pareigas Seime ir Vyriausybėje. Jis dirbo seimo Sveikatos reikalų, nacionalinio saugumo ir gynybos komitetuose, Nukentėjusių nuo okupacinių režimų komisijos pirmininko pavaduotoju, 2001-2003 m. ir 2004-2006 m. vadovavo socialdemokratų frakcijai seime bei 2001-2003 m. buvo Lietuvos Respublikos seimo delegacijos Europos Tarybos parlamentinėje asamblėjoje nariu. 2002-2003 m. buvo išrinktas šios asamblėjos viceprezidentu, pirmininkavo jos posėdžiuose.

J.Olekas pirmininkauja Europos Tarybos parlamentinės asamblėjos posėdžiui Strasbure

J.Olekas pirmininkauja Europos Tarybos parlamentinės asamblėjos posėdžiui Strasbure

2004-2006 m. J.Olekas vadovavo seimo delegacijai NATO parlamentinėje asamblėjoje buvo šios organizacijos politinio komiteto ir biuro narys. J.Olekas aktyvus visų kadencijų seimo narys inicijavęs daugelį įstatymų ir jų pataisų, visuomet siekiantis socialinio teisingumo ir paramos tiems kam jos labiausiai reikia, daug dėmesio skiriantis vyresnio amžiaus žmonių ir jaunimo reikalams. Ir tą įrodantis savo darbais bei asmeniniu pavyzdžiu.

2006 m. J.Olekas Lietuvos Respublikos Prezidento dekretu buvo paskirtas Krašto apsaugos ministru ir šias pareigas ėjo iki 2008 metų. Jo iniciatyva Lietuvos kariuomenėje vykdoma transformacija, atsisakyta šauktinių ir pereita prie profesinės kariuomenės, iš Irako atlikę užduotis garbingai sugrįžo mūsų kariai, Lietuvoje pradėtas planinis visos teritorijos išminavimas nuo pasaulinių karų likusių sprogmenų, stiprinamas jaunimo pilietinis patriotinis ugdymas, įvairiose karinėse ir Šaulių sąjungos stovyklose savo įgūdžius formavo per 6000 jaunuolių. Lietuvos kariai aktyviai padėjo teikiant humanitarinę pagalbą nukentėjusiai Gruzijai ir atlieka savo taikos palaikymo misiją Afganistane. Moderni, motyvuota ir profesionali Lietuvos kariuomenė aktyvi pagalbininkė ir dalyvė įvairiuose civiliniuose renginiuose.

Nuo 2012 metų dar kartą pradėjo eiti krašto apsaugos ministro pareigas. Dirba jau septintoje Lietuvos Vyriausybėje.

Lietuvą ir jos pasiekimus atstovavo dirbdamas Europos Tarybos Parlamentinės asamblėjos viceprezidentu, NATO parlamentinės asamblėjos biure, įvairiose ES institucijose, ministrų tarybose.

Seimo narys yra vienas aktyviausių nacionalinės teisės kūrėjų Lietuvos Respublikos Seime, taip pat yra teikęs pasiūlymus Europos Tarybos Parlamentinėje asamblėjoje, ministrų tarybose.

Už profesinius ir politinius nuopelnus įvertintas įvairiais apdovanojimais: Lietuvos valstybine premija už rekonstrukcinės mikrochirurgijos darbų ciklą kartu su grupe Vilniaus universiteto mikrochirurgų (1988 m.); 2000 m. Lietuvos Respublikos Prezidentas J.Oleką apdovanojo Nepriklausomybės medaliu; apdovanotas Nyderlandų Karalystės Oranje-Nasau ordino Komandoro kryžiumi (2008 m.); Estijos antro laipsnio Marijos Žemės ordinu (2012 m.).

 

Išleido daugiau kaip šimtą mokslinių publikacijų; knygą „Gyvoji medicinos istorija“ (sudarytojas) (2004 m.); vadovėlį „Burnos, veido ir žandikaulių chirurgija“ (kartu su grupe savo mokinių) (2008 m.); „Lietuvos kariuomenės vadai ir krašto apsaugos ministrai“ (sudarytojas) (2008 m.); informacinę knygelę vaikams „Tikra Lauryno nesuaugusios lūpytės gydymo istorija“ (2009 m.); „Mažasis Ungutas. Išblaškyti ir sujungti likimai“ (2013 m.)

J.Olekas apdovanoja karius grįžusius iš Irako

J.Olekas apdovanoja karius grįžusius iš Irako

J.Olekas dar studijų laikais sukūręs šeimą su žmona Aurelija išaugino tris vaikus. Dukra Laura – odontologė, dukra Joana – ekonomistė, sūnus Juozas – studentas. Dabar jiedu jau džiaugiasi šešių anūkų Ulos, Mėtos, Aloyzo, Jono,  Antano ir Juozo krykštavimu.

Laisvalaikiu J.Olekas mėgsta padirbėti sode, aplankyti teatrą, su žmona jie yra entuziastingi šokėjai, bet daugiausia laiko praleidžia aktyviai sportuojant. Vasarą su šeima ir draugais išsiruošia savaitiniams žygiams baidarėmis Lietuvos upėmis ir mina dviračių pedalus po įvairias apylinkes, žiemą slidinėja.

J.Olekas yra tikras sporto daugiakovininkas, jį galima sutikti krepšinio, futbolo, teniso aikštelėse, įvairiuose žygiuose ir bėgimuose.

Tačiau jis ne tik pats sportuoja, bet ir organizuoja įvairius sporto renginius jaunimui. Dėl jo įsteigtų taurių ne vienus metus varžėsi jaunieji Kazlų Rūdos ir Vilniaus Fabijoniškių mikrorajono futbolininkai. Fabijoniškėse vyksta ir reguliarūs tarpmokykliniai krepšinio turnyrai Krašto apsaugos ministro J.Oleko taurei laimėti. Ilgus metus buvęs Lietuvos vaikų gatvės futbolo federacijos garbės prezidentas J.Olekas aktyviai rūpinasi sporto salių ir aikštynų renovavimo darbais.

 

J.Olekas su žmona iškėlę trispalvę virš Momblano

J.Olekas su žmona iškėlę trispalvę virš Momblano

Juozo Oleko šeima

Juozo Oleko šeima

Jaunimo apdovanojimas

Jaunimo apdovanojimas

Talkoje

Talkoje